Russiske Timur Daguev er ny sportschef i 1. divisionsklubben Fremad Amager. Michael Jahn er blevet ansat som klubbens nye CEO.Fremad Amager har fået to brikker i organisationen til at falde på plads og torsdag formiddag har klubben præsenteret ny sportschef og CEO.Den nye sportschef er russiske Timur Daguev, skriver klubben på sin hjemmeside. Han har været i Danmark de sidste tre måneder og har en baggrund som træner og uddannelse i sportsmarketing.- Det er en meget stor chance for mig, og jeg er stolt over at blive sportschef i en klub med historie og traditioner. Jeg kommer til at gå til opgaven med ydmyghed og troen på at jeg med et stærkt samarbejde med den øvrige stab kan være med til at skabe en endnu bedre fremtid for Fremad Amager, siger Daguev til Fremad Amagers hjemmeside.Fremad Amager har ansat 52-årige Michael Jahn som  klubbens nye CEO. Han har i forvejen været økonomiansvarlig i klubben og han glæder sig til udfordringen, fortæller han til Fremad Amagers hjemmeside.

Læs mere hos Bold.dk »